The Record Newspapers - Hometown News For Orange County, Texas

By Joe Kazmar
For the Record 

Kaz's Fearless Forecast

High School Playoff Games This Week

 

Last updated 11/10/2020 at 11:02pm



WEST ORANGE-STARK (7-0) over SWEENY (3-7) 7:30 p.m. Friday at New Caney—The Mustangs breezed through their entire abbreviated 2020 schedule—including District 11-4A-II--unscathed and should remain that way after Friday night’s bi-district game with Sweeny, who is not an unfamiliar playoff foe.

SEALY (7-2) over ORANGEFIELD (4-4) 7:30 p.m. Thursday at Huffman’s Falcon Stadium—Although the Bobcats finished fourth in District 11-4A-II play, they lost to some very powerful teams along the way. Hopefully, district champion Sealy will be looking past the Bobcats and get ambushed with OF’s bone-crushing ground game and stout defense.

LINDALE (8-2) over VIDOR (4-4) 7 p.m. Thursday at Carthage’s Bulldog Stadium---The Pirates had to win their way into the playoffs by soundly defeating Lumberton Friday night. Their rushing attack should give Lindale all they can handle Thursday night in Carthage.

DEWEYVILLE (7-2) over CUSHING (6-3) 7 p.m. Thursday at Jasper’s Bulldog Field—The Pirates overpowered all of the District 12-2A-II opponents and cruise into the playoffs as the No. 1 seed. They just need to keep doing what they are doing and don’t look ahead.

Other Playoff Games of Interest to Southeast Texas—Livingston (8-2) over Tyler Chapel Hill (6-4), Huffman (8-1) over Palestine (6-4), Kilgore (7-3) over Splendora (4-6), Argyle (10-0) over North Dallas (2-4), Texarkana Pleasant Grove (7-3) over Bullard (6-4), Gilmer (9-1) over Canton (3-6), Bellville (8-1) over Hardin-Jefferson (5-4), Silsbee (6-3) over La Marque (3-6), Jasper (9-1) over China Spring (7-2), Carthage (8-0) over Gatesville (4-5), Navasota (6-3) over Austin Achieve (1-4), Wimberley (7-3) over Smithville (5-5), Giddings (7-3) over Manor New Tech (2-3), Woodville (7-2) over Coldspring (8-2), East Chambers (9-0) over Trinity (5-5), Crockett (6-4) over Anahuac (5-5), Buna (4-4) over Diboll (5-4), Hughes Spring (5-3) over Anderson-Shiro (6-3), Wascom (8-1) over New Waverly (6-3), Hemphill over Elysian Fields (8-2) Newton (6-2) over Harleton (6-3), Daingerfield (8-2) over Grand Saline (3-6), Hawkins (10-0) over Garrison (4-5), Holland (8-2) over Centerville (7-3), Timpson (10-0) over Frankston (4=6), Joaquin (8-1) over Price Carlisle (6-4), Beckville (7-3) over Shelbyville (4-4), Shiner (8-0) over Harper (2-8), West Sabine (5-4) over Hull-Daisetta (6-3), Lovelady (6-4) over Evadale (4-4). Tenaha (7-2) over Burkeville (3-6), Mart (9-0) over Cumby (2-4).

Regular-Season Games—Beaumont West Brook over Kingwood (Thursday), Beaumont United over La Porte, Port Arthur Memorial over Baytown Lee, Barbers Hill over Santa Fe, Nederland over Dayton, Port Neches-Groves over Kingwood Park.

COLLEGE---Central Michigan over Northern Illinois, Ball State over Eastern Michigan and Western Michigan over Toledo (all Today); Boise State over Colorado State (Thursday); Florida Atlantic over Florida International, Iowa over Minnesota, Cincinnati over East Carolina and Utah over UCLA (all Friday); Memphis over Navy, Florida over Arkansas, Kentucky over Vanderbilt, West Virginia over TCU, North Carolina State over Florida State, Texas A&M over Tennessee, Notre Dame over Boston College, Georgia Southern over Texas State, Pittsburgh over Georgia Tech, Miami over Virginia Tech, North Carolina over Wake Forest, Central Florida over Temple, Ohio State over Maryland, Wisconsin over Michigan, Indiana over Michigan State, Northwestern over Purdue, Illinois over Rutgers, Marshall over Middle Tennessee State, Houston over South Florida, Arizona State over California, USC over Arizona, Nevada over New Mexico, Fresno State over Utah State, Appalachian State over Georgia State, Oregon over Washington State, Washington over Oregon State, San Jose State over UNLV, San Diego State over Hawaii, Stanford over Colorado, UTSA over UTEP, Texas Tech over Baylor, Coastal Carolina over Troy, Auburn over Mississippi State, Army over Tulane, Penn State over Nebraska, SMU over Tulsa, UAB over North Texas, Arkansas State over Louisiana-Monroe, Ole Miss over South Carolina, Louisiana-Lafayette over South Alabama, Georgia over Missouri, Rice over Louisiana Tech, Western Kentucky over Southern Mississippi, Alabama over LSU, Virginia over Louisville.

PRO PICKS---Tennessee over Indianapolis (Thursday Night); Cleveland over Houston, Green Bay over Jacksonville, Philadelphia over NY Giants, Carolina over Tampa Bay (Upset Special), Detroit over Washington, Arizona over Buffalo, Las Vegas over Denver, Miami over LA Chargers, Pittsburgh over Cincinnati, New Orleans over San Francisco, Seattle over LA Rams, Baltimore over New England (all Sunday); Minnesota over Chicago (Monday Night). Bye Week for Kansas City, Dallas, NY Jets and Atlanta.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Our Family of Publications Includes:

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 11/23/2020 05:55