The Record Newspapers - Hometown News For Orange County, Texas

By Joe Kazmar
For the Record 

Kaz's Fearless Forecast

Regional Semifinal High School Playoff Games This Week

 

Last updated 11/23/2021 at 2:50pm

Meri Elen Jacobs

Using his blockers and his speed, Mustang Dakarion Judge hits the corner and scores six for the Mustangs.

WEST ORANGE-STARK (10-1) over BELLVILLE (12-0) 6 p.m. Friday at Randall Reed Stadium in New Caney-This very well could have been a battle of the unbeatens if inclement weather hadn't interrupted the Mustangs' season opener in the third quarter at Nederland with WO-S behind 13-7. If the 'Stangs can upset this foe Friday night, their reward will be facing another undefeated team-either China Spring (12-0) or Carthage (11-0) in the regional finals.

EL CAMPO (11-1) over LITTLE CYPRESS-MAURICEVILLE (10-2) 6 p.m. Friday at Woodcrest Bank Stadium in Shenandoah-The Battlin' Bears seem to play much better when they are the underdogs, so maybe this game was set up with a big upset in mind. LC-M must continue to play they way they have for the past two months.

NEWTON (10-1) over WASCOM (11-1) 6 p.m. Friday at Dragon Stadium in Round Rock-The only thing that kept the Eagles from being undefeated was the West Orange-Stark Mustangs at the beginning of the season. Since then, Newton has taken care of their opponents big-time, and that trend should continue Friday night.

TEXARKANA TEXAS HIGH (11-0) over PORT NECHES-GROVES (8-4) 6 p.m. Friday at Turpin Stadium at Northwestern State University Stadium in Natchitoches, La.-The Indians definitely have their backs against the wall as they play one of the best Class 5A-II teams in the state.

Area Playoff Games of Interest to Southeast Texas-Crosby (10-2) over A&M Consolidated (10-2), China Spring (12-0) over Carthage (11-0), Kilgore (11-1) over Tyler Chapel Hill (10-2), West Rusk (12-0) over Daingerfield (10-2), Little River Academy (11-1) over Diboll (9-3), Lorena (10-2 ) over Columbus (10-2), Timpson (10-0) over Beckville (12-0), Shiner (12-0) over Schulenberg (6-6), Refugio (12-0) over Ganado (7-5), Galena Park North Shore (11-1) over Tompkins (11-1), Austin Lake Travis (10-2) over Laredo United South (9-3), Katy (12-0) over C.E. King (10-2), Austin Westlake (12-0) over PSJA North (10-2), Stephenville (12-0) over Argyle (11-1), Melissa (10-2) over Waco La Vega (9-3), Quinlan Ford (12-0) over Texarkana Pleasant Grove (7-5), Cuero (11-1) over Wimberley (10-2), Sinton (11-1) over Geronimo Navarro (9-2), Chilton (10-1) over Bremond (6-6), Mart (12-0) over Wortham (7-5).

Meri Elen Jacobs

Jasper's Tylee Adams has nowhere to go as the Mustang defense led by Bryson Jordan, Nicholas Crosson and Jailen Brown meet him before the line of scrimmage.Adams was held to 6 yards on 8 carries.

COLLEGE-Ole Miss over Mississippi State, Fresno State over San Jose State (both Thursday); Ohio over Bowling Green, Central Michigan over Eastern Michigan, San Diego State over Boise State, Kansas State over Texas, Utah State over New Mexico, Nebraska over Iowa, UAB over UTEP, North Carolina State over North Carolina, Arkansas over Missouri, Central Florida over South Florida, Coastal Carolina over South Alabama, Air force over UNLV, Iowa State over TCU, Utah over Colorado, Washington State over Washington, Utah over Colorado (all Friday); Ohio State over Michigan, Army over Liberty (Upset Special), Tennessee over Vanderbilt, Miami over Duke, Georgia State over Troy, Cincinnati over East Carolina, Pittsburgh over Syracuse, navy over Temple, Wake Forest over Boston College, West Virginia over Kansas, Louisville over Kentucky, Houston over UConn, Rutgers over Maryland, Georgia over Georgia Tech, Purdue over Indiana, Virginia over Virginia Tech, Illinois over Northwestern, Toledo over Akron, Baylor over Texas Tech, Wisconsin over Minnesota, Kent State over Miami, O., Rice over Louisiana Tech, UTSA over North Texas, Arizona State over Arizona, Old Dominion over Charlotte, Massachusetts over New Mexico State, Appalachian State over Georgia Southern, BYU over USC, UCLA over California, Oregon over Oregon State, Southern Mississippi over Florida International, Notre Dame over Stanford, Wyoming over Hawaii, Oklahoma State over Oklahoma, SMU over Tulsa, Alabama over Auburn, Memphis over Tulane, Clemson over South Carolina, Marshall over Western Kentucky, Penn State over Michigan State, Florida over Florida State, Texas A&M over LSU, Louisiana-Lafayette over Louisiana-Monroe, Arkansas State over Texas State, Florida Atlantic over Middle Tennessee State, Nevada over Colorado State (all Saturday).

FOOTBALL CHAMPIONSHIP SUBDIVISION PLAYOFFS-Stephen F. Austin over Incarnate Word, Missouri State over Tennessee Martin, South Dakota over Southern Illinois, Kennesaw State over Davidson, Holy Cross over Sacred Heart, South Dakota State over UC Davis, Eastern Washington over Northern Iowa, Southeastern Louisiana over Florida A&M (all Saturday).

PRO PICKS-Dallas over Las Vegas, Chicago over Detroit, Buffalo over New Orleans (all Thursday); Jacksonville over Atlanta, Carolina over Miami, Houston over NY Jets, Philadelphia over NY Giants, Cincinnati over Pittsburgh, Tampa Bay over Indianapolis, New England over Tennessee, LA Chargers over Denver, Green Bay over LA Rams, San Francisco over Minnesota, Baltimore over Cleveland (all Sunday); Seattle over Washington (Monday Night). Bye week for Arizona and Kansas City.

 

Reader Comments(0)

 
 

Our Family of Publications Includes:

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 12/08/2021 04:17